Recenzovaný produkt, prevažne slovenského zoskupenia- Dope Aviators- je jeden z tých albumov, ku ktorým človek len ťažšie zaujme nejaké jednoznačné stanovisko. Takže by som to celé mohol uhrať tak, ako to dnes býva zvykom a napísať jednoducho, že kapela je na slovenské pomery niečím celkom novým, čo ale nie je tak celkom pravda.
A neurobím to už len preto, že Dope Aviators majú ambície preraziť aj von (čítaj do Fínska) a nielen k vrcholku slovenskej alternatívy. K tomu tu už ale bolo čo to povedané...
O Dope Aviators sa v poslednom čase písalo viac preceňujúcich recenzií ako by bolo pre kapelu zdravé. Nechajme teda tak úvodné rozprávky, ktoré ste už aj tak pravdepodobne čítali v iných médiách a poďme k veci.
Teda vlastne k samotnému Productu, tak sa totiž volá tento lákavo zabalený debut, za ktorým stoja istý Kasko, dnes už pravdepodobne ex-aviator Sandozz a jedno M-ko ženského pohlavia. Celý zvukomalebný výlet do lo-fi noisových veľhôr začína Alien Abduction Introm, znejúcim akoby mimozemský signál plný dát o tom, ako správne namiešať ľahko downtempo - dreampopový album, zachytil vysielač známy z coveru cédečka. Prvou regulérnou skladbou je vydarená singlovka U.F.O. As A Gift, ktorá pravdepodobne spôsobí to, že albumu ešte dáte šancu napriek tomu, že na prvý posluch prináša len rozpačité dojmy. Ale Product nie je žiadna jednoposluchovka. Treba mu dať čas, aby vám v sluchovodoch dozrel, a hlavne ho treba počúvať niekde hocikde v pokoji, len preboha nie pri žehlení alebo umývaní príboru.
Tracky ako inštrumetálna SH1 – Canned Heat, v ktorej sa spájajú elektronické plochy s živými nástrojmi, takmer rocková How Is This Sound? alebo zasnené Príbory a Hush sú tie ľahšie stráviteľné tracky. Predtým, ako sa ozve krákanie vrán v Hush, vás možno zarazí zvuk Delikatessen. V prípade tohto tracku sa totiž potvrdzuje to, že človeka pri tvorbe hudby celkom prirodzene ovplyvní to, čo sám počúva. V tomto prípade je to Lali Puna, konkrétne track Micronomic z rovnomenného EP, ktorý Delikatessen nápadne pripomína beatom, elektronikou a tou ležérnou hrou na elektrickú gitaru. Spočiatku zas máte dojem, že počujete Husky Rescue.
Našťastie, žiadna iná skladba už nepripomína ani My Bloody Valentine ani The Velvet Underground, ktorí sa tiež radia medzi hlavné inšpirácie kapely. Dreamachine je ale opäť o tých vplyvoch, keďže sny sú popri Vysokých Tatrách a LSD ďalším zdrojom nápadov. Okrem U.F.A. a How Is This Sound je Dreamachine asi najväčší popík. Bez urážky.
Mimochodom, keď sme už pri How Is This Sound?, treba povedať, že tá zrejme predznamenáva ďalšie smerovanie Dope Aviators. Zdá sa, že výrazná absencia experimentálnej elektroniky, ostrejší zvuk a jednoduchšie aranžmá kapele neublíži, možno práve naopak. Začínam byť celkom zvedavý na chystané EP Another Stupid Song.
Svedkami toho, ako znejú nové skladby, ste mohli byť aj na nedávnom krste v Subclube, kde sa bohužiaľ potvrdilo, že taký štúdiový album ako je Product sa len ťažko privádza k životu na pódiu, i keď je pravda, že takmer dvojhodinový sklz a tradične pofidérny zvuk na kvalite koncertu nepridali.
Napriek rôznorodosti skladieb a množstvu hostí, ako napríklad DJ Halvolam (Abuse), Rentip (Poo) či Andrej Luk (Sub n Bus) album drží pokope svojou zasnívanou atmosférou, na ktorej sa zrejme podpísali okrem mixovania aj lokalitou vzniku. Product sa rodil predovšetkým v Prahe, čiastočne vo Vysokých Tatrách a záverečný mastering sa pripisuje pod New York.
Oproti všetkým týmto pozitívam sa ale stavajú slabšie miesta ako rozvláčna PDP alebo svojou vtieravosťou a monotónnosťou iritujúca skladba Heaven Or Hell. Bridge je, ako hovorí názov, akýmsi krátkym mostíkom k štyrom posledným skladbám, celkom som však nepochopil, čo je tu potrebné premosťovať. Album je tak až príliš dlhý. Škoda nepotrebnej vaty, bez ktorej by Product tvorby mohol vyzerať trochu inak. 12 skladbieb by úplne stačilo.
Nesnažím sa tu nasilu hladať slabšie miesta, len aby bolo splnená recenzentská nutnosť niečo skritizovať tak, ako to asi má robiť "správny kritik". Ale ako hovoria slová poetov: Nech si kto chce čo chce myslí...
yuri 2007-08-05
inmusic.sk