Z mrazivého chladu do farebnej rozprávky

Možno si pamätáte hity ako Včelár, s ktorými pred štyrmi rokmi kapela Chill On The Sun slušne zabodovala aj v slovenskom éteri. Hoci hitové popevky tvorili iba okrajové spektrum hudobného smerovania tejto radostno-melancholickej skupiny, mnohé sa odvtedy zmenilo. Dvaja z protagonistov úzko spätých s touto stále aktívnou formáciou sa vydali svojou cestou a vznikol zaujímavý elektronický projekt Fairy Tale...


Hlas "včelárskej" speváčky Barbory Kolárikovej (Babo) teraz skrášľuje skladby nového projektu bývalého manažéra Chill On The Sun a producenta známeho pod prezývkou PiKey. Ten si víziu vlastného projektu budoval už koncom deväťdesiatych rokov. Starostlivo vyrábal a zbieral zvuky a zvukové sample, pridával k nim hudobné nápady a minulý rok dozrel čas pre ostré spustenie projektu s rozprávkovým názvom Fairy Tale. Na svete je ich debutové CD s názvom Sound Mirrors a obaja hlavní protagonisti nám vlastnými slovami priblížia históriu, súčasnosť aj vízie blízkej budúcnosti tohto projektu.

? Prečo vznikol tento projekt a s akými víziami si sa doň púšťal?
PiKey: Všetky tie pohnútky sú detailnejšie opísané na našej stránke www.fairytale.sk, ale v stručnosti... Keď som ukončil managing okolo Chill On The Sun, rozhodli sme sa s Barborkou pokračovať vlastnou cestou. Pôvodne sme uvažovali o produkcii sólového albumu, ale tie veci sa v istom zmysle vymkli kontrole a nik z nás sa nechcel v kreativite krotiť. Prvé nahrávky sme poslali vydavateľstvám a nejakým nedopatrením nás Sony Music zaradili do súťaže Coca Cola Pop Star 2004 a neskôr nás vybrali do semifinále, kde sme mali naše veci prezentovať live! Ak si naše CD počúval pozorne, iste si vieš predstaviť aké „jednoduché“ je podobnú hudbu interpretovať naživo, navyše ak sme na to mali necelý týždeň. Dôležitý bol však výrok predsedu poroty, ktorý by som voľne zinterpretoval „ak v niečom bola hudba, tak práve u vás, ale nemáme odvahu to ponúknuť publiku“. Aj tieto skúsenosti ma utvrdili v rozhodnutí vydať vo vlastnom náklade album pod hlavičkou Fairy Tale, s hudbou ktorá by plne vystihovala fantáziu tvorcov.
Babo: Všetky demonahrávky, s ktorými sme pracovali predtým než vyšiel album Fairy Tale, predstavujú zhruba trikrát väčšie množstvo pesničiek a skladieb, ako je na albume Sound Mirrors. Mnohé z nich boli viac pesničkové a preto sme si mysleli, že by to mohol byt skôr môj sólový album. Lenže predsa len ten neklasický spôsob práce a aranžmánov a hľadanie seba samých nás posunul do roviny, že to bolo síce komerčné v silných melódiách a nekomerčné v spracovaní a podaní tých skladieb. Podľa nás však nemalo zmysel robiť niečo napoly, a tak sme sa rozhodli podľa toho, kde nás to viac ťahalo a inšpirovalo. Pesničkové skladby sme odložili do „šuplíka“, tie ma možno ešte ako sólo pesničky počkajú a vydali sme Fairy Tale, ktorý je pre mňa obrovskou hudobnou výzvou.


? Pri podobných projektoch ťažko hovoriť o komerčných plánoch. Napriek tomu, netlačila ťa otázka financií k vnútornej dileme predsa len vyprodukovať niečo, čo by sa viac páčilo širším masám a tým pádom zaručilo návratnosť investícií?
PiKey: O financiách sa nemá zmysel baviť, samozrejme, že svetská sláva je lákavá, ale pre mňa je dôležité aj kompromisy robiť štýlom, ktorý ma baví a je inovátorský, napríklad spojiť predstavu nového zvuku v hudbe s ľahkou pesničkou, tak ako sa to podarilo v Bonsai, záverečnej skladbe nášho albumu.
Babo: Myslím, že návratnosť investícií nemusí v súčasnej dobe zaručiť už ani super pesničkový krásny melodický album ... to vždy záleží od priorít ľudí.

? Viem, že hudba akú produkujete s Fairy Tale sa robí hlavne pre potešenie a nadšenie jej aktérov. Trúfate si predpovedať ktorú žánrovú a akú širokú poslucháčsku základňu osloví?
PiKey: Žiada sa mi povedať, že my sme už svoje urobili a teraz je to na vás!! Ale tak to nefunguje. Napísať kus hudby, vytvoriť, nahrať a vydať si album, je síce obrovský kus práce, ale dnes to už nestačí. Teraz je to o našej aktivite okolo promotion, je to o ľuďoch ako si ty, ktorí nám môžu a nemusia dať priestor a je to o ľuďoch poslucháčoch, čitateľoch, priaznivcoch hudby alebo vôbec umenia... ktorí sa o tom dozvedia a rozhodnú sa, či mávnu rukou alebo ma uznanlivo potľapkajú po ramene alebo si ten album jednoducho „len“ kúpia. Ja osobne som veľký fanúšik hudby a pravidelne si zháňam cédečka z celého sveta a preto presne viem, akých fanúšikov by som si želal ja. Ale koľko takých a v ktorej krajine je, to budem vedieť povedzme asi tak o rok.

? Ako vznikali použité zvuky a sample, mal si pri ich vytváraní predstavu o konkrétnej skladbe, alebo si sa riadil inštinktom a metódou pokus-omyl?
PiKey: Dobrá otázka! Je dôležité povedať, že vo Fairy Tale ide o kus hudby, ktorú ja osobne na projektoch, s ktorými sme občas zrovnávaní nenachádzam. Z toho vyplýva aj odpoveď, áno sú to napísané skladby, ku ktorým som hľadal optimálny sound. Ako vznikali sample ti neprezradím lebo je to moja zvuková alchýmia, poviem len, že som nikdy nepoužil žiadne samplovacie CD a pod..., navyše chcem povedať, že som zástancom korektného nakupovania PC, softwaru a všetkého čo s tým súvisí, zlodejina v akejkoľvek podobe mi je protivná.
Babo: Aj ja som pyšná na to, že na albume Fairy Tale nie je v skutočnosti nič umelé.

? Vaše skladby sa vyznačujú popri tradičných muzikálnych zložkách aj atmosférou. Tá im dodáva takpovediac duchovný rozmer. Odráža stav vašich duší alebo sa skôr snažíte prostredníctvom atmosféry tento rozmer preniesť aj na poslucháča?
PiKey: Áno, počúval si pozorne, tento rozmer tam určite je!. Samozrejme nie je to prvoplánová účelovosť, ide o spontánny odraz vlastných pocitov, zážitkov a emócií, preto aj ten názov CD - Sound Mirrors, čriepky zvuku vystrelené silou autorovej tvorivosti do okolitého sveta...
Babo: Album sme urobili po svojom bez ohľadu na to, čo sa v ktorejkoľvek inej hudbe robí, alebo ako by to malo byť. Teda len podľa toho ako sme to cítili, ako to bolo podľa nás najlepšie.

? Štýl vašej hudby priam predurčuje k spojeniu s vizuálnou zložkou. Neplánujete jej živú prezentáciu spojenú napríklad aj s videoprojekciou?
PiKey: ... nikdy by som pre Fairy Tale nepripustil klip typu 'prechádzajúci sa mladík s pesničkou na perách a nostalgickým pohľadom do ulíc mesta v prestrihoch so sólujucim gitaristom', podobné video-panoptiká tu už sú..., ale snívam o vizualizácii našej hudby, ale to chce nápad, a niekoho kto to vie urobiť.
Babo: Záujemcovia sa môžu prihlásiť : ) na www.fairytale.sk.

Ďakujem za rozhovor.

(z blogu Petra Cagáňa)