Poľský Skalpel nakrája svoj ambientný jazzový rez aj nám
Dvaja dídžeji naraz? A mladí, používajúci staré džezové nahrávky? A Poliaci vydávajúci na renomovanej britskej značke? To všetko sú Igor Pudlo a Marcin Cichy tvoriaci formáciu Skalpel, ktorú presne o týždeň uvidíme po prvýkrát na Slovensku.

Prvé, čo nájdete na ich internetovej stránke, je citát vedeckého fantastu Arthura C. Clarka: Každá dostatočne pokročilá technológia má veľa spoločného s mágiou. Čo to znamená, pochopíte po prvých tónoch skladieb, ktoré nahrávali živí hudobníci, ale už v 60. a 70. rokoch. Príjemne pulzujúci džez s filmovou atmosférou zo starých nahrávok mladé duo šikovne prenáša do 21. storočia. S úctou k originálom, ale zároveň po svojom.

"Máme radi poľský džez kvôli jeho duchu a unikátnemu zvuku," prezradil v mailovom rozhovore pre SME Igor Pudlo. "Vyrastali sme s touto kultúrou a celkom prirodzene sme sa ju rozhodli zužitkovať." A práve to zaujalo zástupcov londýnskeho vydavateľstva Ninja Tune. Po vypočutí dema im ponúkli zmluvu. Formácia sa im hodí do katalógu vedľa úspešného Cinematic orchestra.

Skalpel existuje od roku 2000. Dvojica zvukových chirurgov sa ale pozná dlhšie - rozhovory v hudobnom obchode prerástli do spoločnej chuti urobiť niečo vlastné.

Napodiv v zahraničí momentálne asi najvychytenejší poľskí hudobníci nepochádzajú z Varšavy ani Krakova: "Sme z Vroclavu. Nie je to asi najznámejšie mesto, ale má veľmi pestrú undergroundovú scénu."

Dôležitým impulzom k vlastnej kariére boli tiež aktivity aj nám známeho DJ Vadima. Hudobníka ruského pôvodu, ktorý sa presadil v Británii, zaujali mladí kolegovia a umožnil im absolvovať spoločné turné. Pudlo spomína: "Vadim a jeho label Jazz Fudge nás veľmi ovplyvnili. Jeho minimalistické a experimentálne manipulácie džezu s hip-hopovým zvukom boli pre nás v začiatkoch inšpirujúce."

Práve cez inšpirácie sa dá najlepšie priblížiť aj ich vlastná produkcia. Okrem starých poľských klenotov a DJ Vadima ešte dvojica počúva nahrávky elektrického džezu, psychedelického rocku, ambientu a hip-hopu. A keď niekto trvá na nálepkách, dostane z nich vlastnú - ambientný džez.

Doposiaľ majú na konte dva albumy. K vlaňajšiemu rovnomennému debutu v týchto dňoch pribudne Konfusion. Horúcu novinku by Skalpeli mali predstaviť aj budúci piatok v Bratislave, kam prichádzajú hrať v rámci festivalu Nu Jazz Dayz. Čím sa nahrávky líšia? "Prvá doska bola viac orchestrálnejšia, teraz sme sa pokúsili o malé džezové kombo. Hlavný rozdiel je, že Konfusion je odvážnejší, vo zvuku viac elektrický a určený skôr na počúvanie než tancovanie."

Doma sú celebritami. Boli napríklad nominovaní na Paszport Polityki, jednu z najprestížnejších kultúrnych cien v Poľsku. Vidia to však triezvo a otázku o popularite elektronickej hudby v ich rodnej krajine popierajú: "Ako jedni z mála vydávame v zahraničí, to bol zrejme hlavný dôvod našej nominácie," myslí si Pudlo. "Celkovo sme na tom asi podobne ako vy. V médiách dominujú reality šou, ale undergroundová scéna je veľmi silná."


OLIVER REHÁK

[30. 9. 2005]