Touch | 2001 | 2CD: €17,00 (512 Sk) kosik
picture Ryoji Ikeda – vysoké frekvencie z krajiny Zenu
Text: Slávo Krekovič

Ryoji Ikeda je japonský avantgardný ultra-minimalistický elektronický skladateľ. Tým by sa mohlo slovníkové heslo začínať a zároveň pokojne aj končiť. Snáď by sa ešte dalo dodať slovami chicagského hudobníka Jima O‘Rourka na adresu Ikedovej tvorby: “Fucking brilliant”. Čudesný chlapík totiž nechce o svojich výtvoroch hovoriť – všetko je vraj v samotnej hudbe. “Neviem toho o sebe veľmi veľa...” Otrepaná analógia v tomto prípade funguje, pretože sám autor pôsobí aspoň tak zvláštne a introvertne, ako jeho tvorba. Navyše sa skromne bráni, že to vôbec nie je jeho hudba – je to jednoducho hudba.

Japonsko je zvláštna krajina. Aj zvuky, ktoré odtiaľ v posledných rokoch zaznievajú, majú akúsi svojskú príchuť. Estetika prázdnej vlny, stelesnená bizarnými nástrojmi ako samplery bez samplov a mixpulty bez vstupu, je reakciou umelcov na všadeprítomný informačný atak. Reakciou typicky japonskou a západnému mysleniu možno nie celkom zrozumiteľnou; svoju rolu tu určite hrá aj odlišné filozofické zázemie a spôsob nazerania na svet. Namiesto brnkania na tradičný nástroj koto dnes japonských muzikantov rozpoznáte podľa sínusových pískaní a intenzívneho využívania najnovších technológií (a keď predsa len koto, tak laserové).
Ryoji Ikeda (1966) patrí k tým umelcom, ktorých sa oplatí si všimnúť nielen preto, že práve získal cenu prestížneho festivalu digitálneho umenia. Na pôsobivom audiovizuálnom predstavení v rámci Ars Electroniky ma však potešilo zistenie, že ide o bytosť z mäsa a kostí a nie digitálny produkt japonských animačných štúdií, ako pri niektorých tamojších speváckych hviezdach. Naozaj však treba mlčať o tom, o čom nemožno hovoriť? Alebo že by sa majster obával, že s pootvorením dverí do tvorivého laboratória vyprchá čaro samotnej hudby?

Digitálna matica do obývačky
“Nemalo by sa hovoriť o hudbe, ale o muzikalite, ukrytej vo všetkých veciach”, tvrdí Ryoji Ikeda, ktorý sa na listine kandidátov Prix Ars Electronica neocitol po prvýkrát. Jeho meno sa mihlo už na minuloročnej festivalovej CD kompilácii a teraz si odniesol dvojkilovú sošku za konceptuálny projekt Matrix (for rooms). Predstavenie v Linzi bolo neuveriteľne dokonalým synchrónom až fyziologicky pôsobiaceho zvuku, ktorý divákov vtlačil do sedadiel a rovnako sugestívneho obrazu v taktiež “minimal” štýle. Tajuplne modrá obrazovka vlniaceho sa osciloskopu, ultrarýchly číselný dážď, pripomínajúci výpis výsledkov počítačového programu, pomaly napredujúce zmeny versus rýchle strihy. Digitálne vytvárané sínusové vlny sa ako ostrý skalpel prerežú cez každodenný hluk, ako blesk presvetlia miestnosť, v ktorej sa odhodláte pustiť si už pomaly kultový dvojalbum s výlučne akustickou verziou projektu. Matrix prišiel na svet minulý rok na labeli Touch a je skutočne hudbou do obývačky. Na rozdiel od mnohých ambientných zvukových “prostredí” však vyžaduje pozornosť poslucháča. Dokonca si trúfa na viac, ako iná hudba – skladateľ od nás drzo žiada fyzickú aktivitu! Zvuková sieť-matica, ktorá zaplní priestor po spustení cédečka, ponúka ojedinelú možnosť vytvoriť si svoju “vlastnú”, osobnú hudbu. Môžete sa pohybovať, otáčať hlavou, alebo len tak posedávať v mori vlniacich sa akustických kriviek a zážitok bude vždy iný. Proti konzumentskej pasivite stavia Ikeda ochotu poslucháča podieľať sa na tvorbe. Efekt vlnových interferencií, ktorý sound artisti poznajú a využívajú vo svojich inštaláciách, sa teraz ocitol možno po prvýkrát na pultoch hudobných obchodov. Matrix je akousi prenosnou inštaláciou, ktorú treba prehrávať stereo, ale nie cez slúchadlá – tu sa totiž interaktívne možnosti strácajú a zostáva len pulzujúci sínusový tón, sám osebe vábny asi ako telefónny signál. Napokon, sám skladateľ sa priznal, že má vlastne bližšie k výtvarnému umeniu ako k hudbe a inštaláciám sa venuje častejšie ako lisovaniu cédečiek. “Vlastne som skôr architektom. Mám rád prácu architektov, ako plánujú a kreslia, niečo vytvárajú. Ale ich práca je hotová, keď sú plány nakreslené. Zvyšok spravia stavbári.”

Zeppelíni, performeri, sínusoidy
Čo predchádzalo Ikedovej korunácii za kráľa elektronickej komunity? Ešte pred pár rokmi bol sotva tridsaťročný chlapík jednou z okrajových postáv tokijskej scény experimentálnej hudby. Absolventa ekonómie to akosi viac ťahalo k umeniu a už od roku 1994 figurovalo jeho meno v zozname členov multimediálneho kolektívu Dumb Type. Mladík, ktorý v čase svojej puberty trávil ako mnoho jeho rovesníkov čas hrou na gitaru s rôznymi kapelami, pôvodne neznášal synťáky a akúkoľvek elektroniku. Jeho hrdinami boli hardrockoví pionieri na čele s Led Zeppelin. Lenže postupom času sa Ryoji, ktorý medzitým pričuchol aj k free jazzu a zvukovým experimentom, začal cítiť obmedzovaný – svojím vlastným nástrojom. Dnes priznáva, že ho pomaly prestávalo zaujímať “telo ako spôsob expresie”. Záujmy odrasteného rockera sa začali presúvať inam, k výtvarnému umeniu, tancu a architektúre. Späť k hudbe sa Ikeda dostal o čosi neskôr, vlastne až okľukou.
Obdobie, strávené na cestách so skupinou Dumb Type z japonského Kjóto, znamenalo možnosť podieľať sa na niekoľkých pomerne radikálnych predstaveniach, spájajúcich sugestívne obrazové scény a videoprojekcie s netradičným zvukovým sprievodom a akciou tanečníkov. Podivuhodné aktivity tohto kolektívu, ktorý sa už od roku 1984 snaží vytvoriť osobitú syntézu telesného a japonského tradičného divadla, súčasného výtvarného umenia, architektúry, experimentálnej hudby a možností informatiky, siahajú od galerijných inštalácií cez publikácie až po performancie, s ktorými umelci obišli niekoľko kontinentov.
Pôvodne študentský projekt Dumb Type je známy svojským zobrazovaním temného, cynického, no zároveň humorného sveta, v ktorom je technológia nutnou súčasťou života. Jeden z dnes už nežijúcich lídrov ansámblu Teiji Furuhashi označil v roku 1990 Dumb Type za prirodzene politickú záležitosť: “Je to niečo, čo japonské divadlo nikdy nerobí a japonské publikum také niečo nechce vidieť. Chce sa tomu vyhnúť, pretože túži iba po zábave.” Ikeda, ktorý tu na poste dvorného skladateľa dostal skvelú príležitosť overovať si v praxi svoje nápady, však medzičasom stihol spolupracovať aj na rôznych iných projektoch. Práve z tohto obdobia pochádzajú aj jeho príspevky na rôzne kompilácie elektronickej hudby.
Matrix(for rooms) je záverečným dielom trilógie sólových nahrávok, s ktorou Ikeda vyrukoval v roku 1996, po albume 1000 fragments, ktorý vyšiel na jeho vlastnej značke CCI Recordings. Cédečko nazvané +/-, ktorým sa elektronický minimalista dostal do širšieho medzinárodného povedomia, sa už objavilo na spomínanom labeli Touch. Asi to nebola náhoda, pretože záujem jeho šéfa Jona Wozencrofta sa práve v tých rokoch začal orientovať na nové mená nezávislej a experimentujúcej elektronickej hudby: okrem Ikedu pre Touch nahrával Mika Vainio, člen fínskych Pan Sonic, ale aj ďalší hudobníci, ktorých diela v elegantných papierových obaloch razili cestu novej estetike nazvanej “clicks&cuts”.
Album +/- už dnes patrí ku klasike (post)digitálnej hudby, ktorá nie je založená na improvizácii (ako napríklad u Sachiko M, dámy s pískajúcim samplerom), ale na pevnej stavbe a presne vypočítaných pomeroch, ktoré útočia na naše zmysly. “Veď sám život je taký improvizovaný... Všetko je neisté, vždy nastanú nepredvídané zmeny, raz je zima, inokedy teplo. Týmto veciam sa chcem vyhnúť”. Matematika dáva šancu naplánovať aj najmenšie detaily hudobnej architektúry. Čosi z pytagorejskej posadnutosti číslami zostalo aj v názvoch skladieb – Ikedova lakonickosť v pomenovávaní vlastných výtvorov celkom dobre vystihuje charakter jeho hudby.
Trojdielny kus headphonics s číslami 0/0 až 0/2 je skvelou ukážkou práce so stereom pri využití (ako inak) minimálnych prostriedkov. Inžinier Ikeda metódou rafinovaných ping pongových efektov pripravil z pípaní, bzučaní a praskaní nezvyknutému poslucháčovi zábavné chvíľky dobrodružného odhaľovania vlastných percepčných hraníc. Trpezlivosť sa vyplatí, pretože na nervy idúce netopierie pískanie v pravý okamih prekryje rytmické brumenie zle uzemneného (zato však veselo poskakujúceho) elektrického kábla. A keď sa z času na čas ozve na hranice počuteľnosti charizmatických pätnásť kilohertzov, podupáva si už aj predtým trochu zmätený poslucháč nohou do pulzujúceho digitálneho rytmu. Záver už znie takmer ako undergroundové techno – do spánkov búši prerušovaný hukot, predierajúci sa cez akési kozmické vlnenie a napodobeniny tajuplných signálov družice Mir. Wozencroft tvrdí, že je to napriek zdanlivej sterilnosti a počítačovému chladu veľmi emocionálna hudba – a má pravdu. Nasledujúca skladba, samotné +/-, kalkuluje s počúvaním cez sústavu reproduktorov, pri ktorých poloha poslucháča ovplyvňuje výsledný zážitok.
Po kritikmi vychválenom +/- prišiel v roku 1998 album s rovnako stručným názvom 0°C, ukrývajúcim tituly dvoch cyklov – C a 0°. Obal opäť s minimalistickým dizajnom, cédečko je však napodiv úplne iné ako to predošlé. K elektronicky generovanému bzučaniu sa v skladbe C (C ako check, circuit, cuts, counterpoint, canon, cadenza či coda...) pridávajú aj manipulované sample “skutočného” sveta – televízne zrnenie, pípanie časového znamenia, ľudská reč, zrýchlené diskotékové rytmy, sláčikové kvarteto – skrátka rozobratý a po novom poskladaný civilizačný hukot. Konkrétna “hudba každodennosti” sa spája s abstraktnou elektronikou do brilantnej mixáže, pripomínajúcej najviac asi produkciu viedenskej liahne Mego. Zvukový výskumník šikovne využíva cestičky počítačového vytvárania a spracovania zvuku bez toho, že by skĺzol do klišé takzvanej elektronickej hudby (či už odvodenej od tanečnej scény, alebo mŕtvej akademickej elektroakustiky). Recenzent New York Times to vystihol presne: Ikedu buď zbožňujete, alebo nenávidíte...

Postdigital minimal
Kompozície Ryojiho Ikedu počítajú s iným chápaním času a priestoru, ako sme v našej hudobnej tradícii zvyknutí. “Jestvuje len prázdnota”, vraví Japonec, ktorého pracovným nástrojom je laptop. Sínusová vlna, ktorá nikde nezačína a nikde nekončí, je stelesnením nehybnosti. Predstavuje priamku, ktorá (metaforicky povedané) nemá žiadnu šírku, výšku ani hĺbku. A okrem toho, so sínusovými vlnami sa najlepšie pracuje, pretože sa z nich dajú jednoducho skladať ďalšie zvuky. Trojuholník “filozofia Zenu – matematika – Ikedova hudba” má istú logiku, veď aj klasický minimalizmus priznáva inšpiráciu východnými kultúrami. A zrejme nie je náhoda, že práve jeden z otcov minimal music La Monte Young mal pred časom v New Yorku výstavu nazvanú Dream House, v ktorej išlo o čosi veľmi podobné, ako pri projekte Matrix: otáčaním hlavy a pohybom po miestnosti mohol užasnutý návštevník ovládať výšku a intenzitu tónov. Novodobá hudba sfér vyvoláva otázku, či Ikeda v princípe nerobí vlastne to isté ako La Monte Young, ibaže v digitálnej verzii. Využíva tiež dva princípy: fyziologický vplyv zvuku na poslucháča a modely vytrvalo sa opakujúcich vzorcov. Idey, ktoré pred tridsiatimi rokmi priniesli americkí skladatelia, preveruje dnes japonský zvukový dizajnér so svojím digitálnym príslušenstvom. Ikedova hudba sa dá rovnako dobre označiť ako moderná vážna hudba, minimal-techno, či experimentálna elektroakustická tvorba. Ale môže to byť aj čosi úplne iné – zvuková architektúra, ktorej základ je rovnako emocionálny ako prísne racionálny. Pre niekoho logické vyústenie vývoja hudby, podľa iných slepá ulička... Otázka, či robí Ryoji Ikeda aplikovanú vedu, alebo “čisté” umenie, nemá zmysel: myslenie v analógiách dospelo ku svojmu prieniku.

Text: Slávo Krekovič
3/4 Revue - profil
recenzie
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0-9 | *
9 Lazy 9 - Sweet Jones     CD
A Hawk And A Hacksaw - Darkness At Noon     CD
Peter Adamov - Bonbon     CD
Afterhours - Ballads For Little Hyenas     CD
AGALLOCH - Marrow Of The Spirit     CD
Daniel Agust - Swallowed A Star     CD
Akron / Family - Set 'Em Wild, Set 'Em Free     CD / 2LP
Alabama 3 - Outlaw     CD
ALAPASTEL - Hidden for the Eyes     CD
ALOG - Miniatures     CD
AM And The UV - Candy Thunder     CD
Oren Ambarchi - Grapes from the Estate     CD
AMIINA - Puzzle     CD / LP
Ammoncontact - One In An Infinity Of Ways     CD / 2LP
Angels Of Light - We Are Him     CD / 2LP
Animal Collective+Vashti Bunyan - Prospect Hummer     CD
ANTONY AND THE JOHNSONS - I Am A Bird Now     CD / LP180G
ANTONY AND THE JOHNSONS - Swanlights     CD / LP
ANTONY AND THE JOHNSONS - The Crying Light     CD / LP
ANTONY AND THE JOHNSONS - Turning     CD+DVD DELUXE
APPARAT - LP5     CD / LP180G
ARCADE FIRE - Funeral     CD / LP180G
ARCADE FIRE - Reflektor     2CD
ARCTIC MONKEYS - Whatever People Say I Am That’s What I’m Not     CD
Ariel Pink - pom pom     CD / 2LP180+DC
Ólafur ARNALDS - Found Songs     CD / LP
Ólafur ARNALDS - Island Songs     CD+DVD / LP180G+DC
Ólafur ARNALDS - …And They Have Escaped The Weight Of Darkness     CD / LP180G+DC
Olöf Arnalds - Við og við     CD
Meira Asher - Spears Into Hooks     CD
Athome Project - Athome Project     CD
AUTUMNIST - False Beacon     CD / LP+DC / LP COLOR + SLIPMAT
AUTUMNIST - Sound Of Unrest     CD
AUTUMNIST - The Autumnist     CD
AUTUMNIST- ABUSE - The Great Outdoors     CD
Babyshambles - Down In Albion     CD
Banzai Republic - Where The Fun Starts Early In The Day     CD
William Basinski - The River     2CD
Bass Communion - Bass Communion 3     CD
BBB (Balkan Beat Box) - Nu Med     CD
BECK - Morning Phase     LP180G+DC
BEIRUT - March Of The Zapotec / Holland     2CD / 2LP
BEIRUT - No No No     CD / LP+DC
BEIRUT - The Flying Club Cup     LP
Bell Orchestre - Recording A Tape The Colour Of The Light     CD
Belle & Sebastian - Girls in Peacetime Want to Dance     CD / 2LP180+DC
Belle & Sebastian - The Life Pursuit     CD
Belle & Sebastian - Write About Love     CD
Besh O Drom - Can't Make Me     CD
BIOSPHERE - Autour De La Lune     CD
BIOSPHERE - Cirque     2CD / 3LP 180G+DC
BIOSPHERE - Shenzhou     CD
BIOSPHERE - Substrata 2 (+Japanese tracks+Man With A Movie Camera soundtrack CD)     2CD
BIOSPHERE - Wireless - Live at The Arnolfini, Bristol     CD
BJORK - Army of Me – Remixes and Covers     CD
BJORK - Drawing Restraint 9     CD / LP
BJORK - Medúlla Video Collection     DVD
BJORK - Vulnicura     CD / 2LP / CD LTD
BLISS - No One Built This Moment     CD
Blockhead - Downtown Science     CD+DVD / 2LP180G+DC
Blockhead - Interludes After Midnight     CD / 2LP
Blockhead - Music By Cavelight     CD / 3LP 180G
Blockhead - The Music Scene     CD / LP
Blue M - Span     CD
BON IVER - 22, A Million     CD / LP180G
BON IVER - For Emma, Forever Ago     CD
BON IVER - I,I     CD / LP180G
Bonde Do Role - With Lasers     CD
Bonnie 'Prince' Billy - Lie Down In The Light     LP
BONOBO - Animal Magic     CD
BONOBO - Black Sands     CD / 2LP180+DC
BONOBO - Black Sands Remixed     CD / 3LP 180G
BONOBO - Days To Come     CD / 2CD / 2LP180G
BONOBO - Dial M For Monkey     CD / 2LP180G
BONOBO+Various Artists - Solid Steel: It Came From The Sea     CD
Bonus - Konec civilizace     LP
Chris Bowden - Slightly Askew     CD / 2LP
David BOWIE - Blackstar     CD / LP180G
The Brakes - The Beatfic Visions     LP
BREATH - Carry Your Kin     CD / LP180G
Harold BUDD - Avalon Sutra / As Long As I Can Hold My Breath     2CD
The Bug - Angels & Devils     CD / 2LP180+DC
Caribou - Marino     DVD+CD
Caribou - The Milk Of Human Kindness     CD / LP
Caribou - Up In Flames     CD / LP
Nick CAVE & The Bad Seeds - Skeleton Tree     CD / LP180G
Nick CAVE+Warren ELLIS - White Lunar     2CD
Neneh CHERRY - Broken Politics     CD / LP180G
Cibelle - Cibelle     CD
Cibelle - Las Venus Resort Palace Hotel     CD
Cibelle - The Shine of Dried Electric Leaves     CD
Cigarettes After Sex - Cry     CD / LP180G
CINEMATIC ORCHESTRA - 1998-2000 Remixes     CD
CINEMATIC ORCHESTRA - All That You Give     12"
CINEMATIC ORCHESTRA - Everyday     CD / 2LP180G+DC
CINEMATIC ORCHESTRA - Live at the Royal Albert Hall 02.11.2007     CD / 2LP180G+DC
CINEMATIC ORCHESTRA - Ma Fleur     CD / 2LPDELUXE+DC
CINEMATIC ORCHESTRA - Man With A Movie Camera     CD / DVD / 2LP180G+DC
CINEMATIC ORCHESTRA - Motion     CD / 2LP180G+DC
CINEMATIC ORCHESTRA - To Believe     CD / 2LP180G / 2LPDELUXE+DC
Clearlake - Lido     CD
cLOUDDEAD - Ten     2CD / LP
CocoRosie - The Adventures Of Ghosthorse And Stillborn     CD / LP180G
Coldcut - Re:volution     12"
Coldcut - Sound Mirrors     CD
Colleen - Colleen Et Les Boîtes À Musique     CD
Colleen - Everyone Alive Wants Answers     CD
Colleen - Les Ondes Silencieuses     CD
Colleen - The Golden Morning Breaks     CD
Ivan Csudai - Calm     CD
The Cultural Studies - Human Killed in Accident     LP140G
CURRENT 93 - I Am The Last Of All The Field That Fell: A Channel     CD / 2LP
The Czars - Before ... But Longer     CD
The Czars - Goodbye     CD
Daedelus - Bespoke     CD / 2LP
Daedelus - Denies The Days Demise     CD
Daedelus - Exquisite Corpse     CD
Darkside - Psychic     CD / LP
DEAD CAN DANCE - Anastasis     CD
Deadman - Our Eternal Ghosts     CD
The Decembrists - Picaresque     CD
Deerhunter - Halcyon Digest     CD / LP
Deerhunter - Microcastle     2CD
Lana DEL REY - NFR! (Norman Fucking Rockwell!)     CD / 2LP180G
Delays - You See Colours     CD
Sussan Deyhim+Bill Laswell - Shy Angels     CD
Diplo - Florida     CD
Dirty Three - Whatever You Love, You Are     CD / 2LP180G COLOR LTD
DJ Dolores - Aparelhagem     CD
DJ Food - Kaleidoscope     CD / 2LP
DJ Food - The Search Engine     CD / 4LP / KNIHA+CD+FLEXIDISC
DJ Food+DK+Various Artists - Solid Steel: Now, Listen!     CD
DJ Kentaro - Enter     2LP
DJ Kentaro+Various Artists - Solid Steel: On The Wheels Of Steel     CD / CD+DVD
DJ Shadow - Our Pathetic Age     CD / 2LP180G
DJ Vadim - U.S.S.R. - Life From The Other Side     CD / 2LP180G
DJ Vadim+One Self - Children Of Possibility     CD / 2LP
Djosos Krost - No Sign Of Bad     CD
Dlhé Diely - Sveta diely     CD
Dope Aviators - Another Stupid Song     LP
Dope Aviators - Product     CD
The Dragons - BFI     CD / LP
Baxter Dury - Floor Show     CD
EDITORS - In Dream     CD / 2CD / LP180G GOLD
Efterklang - Magic Chairs     CD / LP
Efterklang - Piramida     CD / LP+CD
Efterklang - Tripper + Springer (Special Edition 2CD)     2CD
Efterklang - Under Giant Trees     CD
Rob Ellis - Music For The Home Vol. 2     CD
Emika - Emika     CD / 2LP
Eskmo - Eskmo     CD / 2LP
Ettella Diamant - Ettella Diamant     CD EP
Eva Quartet+Hector ZAZOU - The Arch     CD DELUXE
Fairy Tale - Loveland     CD
Fairy Tale - Sound Mirrors     CD EP
Fanfare Ciocarlia - Gili Garabdi (Ancient Secrets of Gypsy Brass)     CD
Fanfare Ciocarlia - Iag Bari     CD
Fennesz - 03_02_00 Live At Revolver, Melbourne     CD
Fennesz - Field Recordings 1995:2002     CD
Fennesz - Venice     CD
Fennesz+Ryuichi SAKAMOTO - Sala Santa Cecilia     MCD
The Fiery Furnaces - Blueberry Boat     CD
The Fiery Furnaces - Rehearsing My Choir     CD
FINK - Biscuits For Breakfast     CD / LP
FINK - Hard Believer     2LP180+DC / 2CD+DC Ltd
FINK - Perfect Darkness     CD / LP180G
FINK - Resurgam     CD / 2LP180G+DC
FINK - Sort Of Revolution     CD / LP180G
Flanger - Midnight Sound     CD
FLOEX (Tomáš Dvořák) - Gone     10" LTD
FLUNK - Morning Star     CD
FLUNK - Personal Stereo     CD
FLUNK - Play America     CD
FLUNK - Treat Me Like You Do (For Sleepyheads Only Remixes)     CD
Fog - Ether Teeth     CD
Fog - Fog     CD
Food - Last Supper     CD
Foolk - Millions Of     CD
Foolk - Red Pills For Daddy     CD
Nils FRAHM - Late Night Tales     CD / 2LP180G
Phil FRANCE (Cinematic Orchestra) - The Swimmer     CD / LP180G
Franz Ferdinand - Always Ascending     CD / LP180G
Franz Ferdinand - Franz Ferdinand     CD
Franz Ferdinand - Right Thoughts, Right Words, Right Action     LP / 2CD DELUXE
Franz Ferdinand - You Could Have It So Much Better     CD / CD+DVD
Funki Porcini - Fast Asleep     2LP
Funki Porcini - On     CD
Ganga - I Dream About Trees     CD
Lisa Germano - In The Maybe World     CD
Lisa Germano - Lullaby For Liquid Pig     2CD
Ghost Orchid - An Introduction To EVP     CD
Ghostpoet - Dark Days + Canapes     CD DIGIPAK / LP180G+DC
Bebel Gilberto - Bebel Gilberto     CD
Bebel Gilberto - Remixed     CD
Bebel Gilberto - Tanto Tempo     CD / 2LP
Bebel Gilberto - Tanto Tempo Remixes     CD
GoGo Penguin - Man Made Object     CD / 2LP180G
GOLDFRAPP - Tales Of Us     CD DIGIPAK / LP180G+CD
Gorillaz - Humanz     CD / 2LP180G / CD LTD / 2LP180G PICTURE DISC
Gorillaz - The Now Now     CD / LP180G PICTURE DISC
Grasscut - 1 Inch / 1/2 Mile     CD
Grasscut - Unearth     CD / LP
ADAM GREEN - Gemstones     CD
Grey Reverend - Of The Days     CD
Hildur GUDNADOTTIR - Without Sinking     CD / 2LP
Robin Guthrie - Imperial     CD
Hal - Hal     CD
Aldous Harding - Party     CD / LP180G / LP180G+7"
Hazard [BJ Nilsen] - Land     CD
The Heavy - Great Vengeance And Furious Fire     CD
The Heavy - The House That Dirt Built     CD / LP
Arve HENRIKSEN - Cartography     CD
HERBALISER - Something Wicked This Way Comes     CD / 2LP180G
HERBALISER - Take London     CD
HERBALISER+Various Artists - Solid Steel present The Herbaliser: Herbal Blend     CD
Hexstatic - Solid Steel: Listen & Learn     CD
Hexstatic - When Robots Go Bad     CD / 2LP
Hidden Cameras - Mississauga Goddam     CD
Homelife - Guru Man Hubcap Lady     CD / 2LP
Soňa Horňáková - Medzi mnou a Mnou     KNIHA+CD
Soňa Horňáková - Santa Barbara     CD
Soňa Horňáková - V šere lesklých stromov     CD
Lars Horntveth (Jaga Jazzist) - Kaleidoscopic     CD
Icarus - I Tweet The Birdy Electric     CD
Ryoji Ikeda - Matrix     2CD
iLiKETRAiNS - Elegies To Lessons Learnt     CD
The Ills - To Wish Impossible Things     CD
In The Country - Losing Stones, Collecting Bones     CD
In The Country - This Was The Pace Of My Heartbeat     CD
The Invisible - Patience     CD / LP+DC
JAGA JAZZIST - A Livingroom Hush     CD / LP180G CLEAR
JAGA JAZZIST - Live with Britten Sinfonia     CD
JAGA JAZZIST - Magazine     CD
JAGA JAZZIST - One-Armed Bandit     2LP
JAGA JAZZIST - The Stix     CD
JAGA JAZZIST - What We Must     CD / 2CD
Philip Jeck - 7     CD
Philip Jeck+Jacob Kirkegaard - Soaked     CD
Jelly Belly - Deaf Till 30     LP
Johann JOHANNSSON - Englaborn     CD
Johann JOHANNSSON - Virthulegu Forsetar     2LP
Johann JOHANNSSON+Various Artists - Englaborn & Variations     2CD / 2LP180G
Journeyman - National Hijinx     CD
Juryman - Escape To Where     CD
Juryman - Hill     CD
Juv - Juv     CD / CD DELUXE
KELIS - Food     CD / 2LP180+DC
Kid Koala - Carpal Tunnel Syndrome     CD / 2LP180G
Kid Koala - Some Of My Best Friends Are DJs     CD / LP180G+DC
Kid Koala - Your Mom's Favorite DJ     CD
Kid Koala+Emiliana Torrini - Music To Draw To: Satellite     CD / KNIHA+CD / LP180G+DC
Jacob Kirkegaard - Eldfjall     CD
Adrian Klumpes - Be Still     CD
Konono No. 1 - Congotronics     CD
Konono No. 1+Various Artists - Congotronics 2 (Buzz'N'Rumble From The Urb'N'Jungle)     CD+DVD
Kora et le Mechanix - 300 měsíců     CD
Kora et le Mechanix - Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých     CD
Michal Kořán - Čtyři barvy     CD
Korinth - Sign Of Eternal Return     CD
LAIBACH - Spectre     CD / LP+CD / CD LTD
Lapalux - Nostalchic     CD / 2LP
The Last Shadow Puppets - Everything You've Come To Expect     CD / LP180G+DC
The Last Shadow Puppets - The Age Of The Understatement     LP
Jenny Lewis+The Watson Twins - Rabbit Fur Coat     CD
The Libertines - Anthems for Doomed Youth     CD / LP / CD DELUXE
The Libertines - The Libertines     CD
Lightspeed Champion - Falling Off The Lavender Bridge     CD
Locust - Wrong     TWINCD
Loka - Fire Shepherds     CD / LP
Loka - Passing Place     CD
Lonely Drifter Karen - Grass Is Singing     CD
Longital - Výprava / Voyage     CD
Lorn - Nothing Else     CD / LP
Lost Horizons - Ojala     CD / 2LP180G COLOR LTD
Lotek Hi-Fi - Lotek Hi-Fi     MCD
LOW - Ones And Sixes     CD / 2LP
LOW - The Great Destroyer     CD
M/Á/J - Michal Kořán/Ágnes Kutas/Josef Jindrák - První květy     CD
The Magic Carpathians - Ethnocore 3 - vak     CD
The Magic Carpathians - Sonic Suicide (Ethnoise # 1)     CD
The Magic Carpathians+Six Organs Of Admittance+Vibracathedral Orchestra - Trighplane Terraforms No. 1     CD
Mahala Rai Banda - Mahala Rai Banda     CD
Majesticons - Beauty Party     CD
Howard Maple - Mapleism     CD
Mark Lanegan Band - Somebody´s Knocking     CD / 2LP180G COLOR LTD
Jono McCleery - There Is     CD
Taylor McFerrin - Early Riser     CD / LP
Lubomyr MELNYK - Illirion     CD
Mercury Rev - Light In You     CD / LP
Merzbow+Jazzkammer - Live At Molde International Jazz Festival     CD
Karol MIKLOŠ - The Past of the Future     CD
mindMap - Gran-Ahua     CD
Miou-Miou - 6 Chants Pour Les Chats     CD
MOGWAI - Rave Tapes     LP / CD DIGIPAK
Juana Molina - Halo     CD / LP
Juana Molina - Segundo     CD
Monsters Of Folk - Monsters Of Folk     CD / LP
Moustache - Keep It Growing     CD
Movietone - The Sand And The Stars     LP
Mr. Scruff - Friendly Bacteria     CD / 2LP180+DC
Mr. Scruff - Keep It Solid Steel     CD
Mr. Scruff - Keep It Unreal     CD / 2LP180G COLOR LTD / 2LP180G+DC
Mr. Scruff - Mrs Cruff     CD
Mr. Scruff - Trouser Jazz     CD
MURCOF - Cosmos     CD
MURCOF - Martes     CD
MURCOF - Remembranza     CD
MURCOF - Utopía     CD
Roisin MURPHY - Take Her Up To Monto     CD / 2LP180G
The NATIONAL - High Violet     CD / 2LP180G
The NATIONAL - I Am Easy To Find     CD / 2LP180G / CD JAPAN / 2CD JAPAN / 2LP180G COLOR LTD
Neotropic - La Prochaine Fois     2LP / CD+CDROM
Neutrino - Seance Fiction     CD
Neutrino+Selectone - Rhizomatic Sound     CD
Joanna Newsom - Have One On Me     3LP 180G / 3CD
BJ Nilsen - Fade To White     CD
No-Man - Love You To Bits     CD / LP180G
No-Man - Returning Jesus     2CD / 2LP180G
No-Man - Speak     CD / LP
No-Man - Together We're Stranger     LP / CDSOFTPACK / 2LP180G
Noisecut - Háj & lov     CD
Nylon Union - Sine Sine     CD / LP
Sinéad O'Connor - How About I Be Me (and You Be You)     CD
Agnes OBEL - Citizen Of Glass     CD / LP180G
Origami Galaktika - Horisont     CD+KNIHA
Origami Galaktika - The Power Of Compassion     7"
Orloj snivců - Nebeské varhany     CD
Evan Parker+Ghost In The Machine - New Excursions     CD
Rosy Parlane - Iris     CD
Parzival - Zeitgeist / Noblesse Oblige     2CD
Keiron Phelan+David Sheppard - Harps Old Master     CD
Phonophani - Genetic Engineering     CD
Poo - Fluorescent     CD
Iggy POP - Free     CD / LP180G COLOR / LP180G
Iggy POP - Post Pop Depression     CD / LP180G+DC
PRÚDY - Zvoňte Zvonky     LP180G
RADIOHEAD - The King Of Limbs     CD / LP
Rainstick Orchestra - The Floating Glass Key In The Sky     CD / LP
Lee Ranaldo - Between The Times and The Tides     CD / LP
Lee Ranaldo+The Dust - Last Night On Earth     CD / 2LP
RCH (Rado Chrzan) - Recycled Blue Noise     CD
Rehberg & Bauer - Passt     CD
Lou RHODES - One Good Thing     CD
Max RICHTER - From Sleep     CD / 2LP180COLOR AUDIOPHILE
Max RICHTER - Memoryhouse     CD / 2LP180G COLOR LTD
Roots Manuva - Alternately Deep     CD
Roots Manuva - Brand New Second Hand     CD / 2LP180G
Roots Manuva - Colossal Insight     12"
Roots Manuva - Duppy Writer     CD / LP
Royal City - Little Heart’s Ease     CD
Rôzni interpreti - Ten Deadred     CD
Rumpistol - Mere Rum     CD
Rumpistol - Rumpistol     CD
Arthur Russell - Calling Out Of Context     CD
Arthur Russell - World Of Echo     CD
RYAT - Totem     CD
Daniel Salontay+Dlhé Diely - Tu     CD
Dan Sartain vs The Serpientes - Dan Sartain vs The Serpientes     CD
Savage Republic - 1938     CD
Sha'Cho Mouse - Photo-Synthesizer     CD
Sigur Ros - Agaetis Byrjun     CD / 2LP180g+CD
Šina - In Virgo     CD
Sixtoo - Chewing On Glass & Other Miracle Cures     CD / 2LP
Sixtoo - Jackals And Vipers In Envy Of Man     CD / LP
SKALPEL - Konfusion     2CD
SKALPEL - Skalpel     CD / 2LP180+DC
Erik K Skodvin - Flare     CD
Tomáš Sloboda - Sounds Like This     CD
Slugabed - Time Team     CD
Snooze - Goingmobile     CD
Soley - Endless Summer     CD / 2LP
Sonic Youth - The Eternal     CD / 2LP
Spank Rock - YoYoYoYoYo     CD
Speech Debelle - Freedom Of Speech     CD
Speech Debelle - Speech Therapy     CD
Spokes - Everyone I Ever Met     CD
Spunk - En Aldeles Forferdelig Sykdom     CD
Staff Benda Bilili - Très, Très Fort     CD+DVD
Stateless - Matilda (+ bonus instrumental CD)     2CD
Sufjan STEVENS - Illinois     CD / 2LP / 2LP180G
Sufjan STEVENS - Michigan: The Great Lake State     CD / 2LP180G
Suba - Sao Paolo Confessions     CD
Suba - Tributo     CD
Sun Kil Moon - Tiny Cities     CD
Supersilent - 6     CD / LP
Supersilent - 7     DVD
Susanna And The Magical Orchestra - List Of Lights And Buoys     CD
Susanna And The Magical Orchestra - Melody Mountain     CD
Sutekh - Born Again: Collected Remixes 1999-2005     2CD
SWANS - Leaving Meaning     2CD / 2LP180G
David SYLVIAN - Blemish     CD
David SYLVIAN - Manafon     CD
David SYLVIAN - When Loud Weather Buffeted Naoshima     CD
TAME IMPALA - Slow Rush     CD / 2LP180G / 2LP180G COLOR LTD
Taraf De Haidouks - Band Of Gypsies     CD / 2LP
Taraf De Haidouks - Maskarada     CD
Teebs - Ardour     CD / 2LP
Teebs - E s t a r a     CD / 2LP
Kate Tempest - Everybody Down     CD / LP+DC
Thundercat - The Golden Age of Apocalypse     CD / 2LP
TINDERSTICKS - The Hungry Saw     CD
AMON TOBIN - Chaos Theory - Splinter Cell 3 Soundtrack     CD
AMON TOBIN - ISAM     CD
AMON TOBIN - Out From Out Where     CD / 2LP180G
AMON TOBIN - Permutation     CD
AMON TOBIN - The Foley Room     CD+DVD / 2LP180G+DVD
AMON TOBIN+Various Artists - Solid Steel presents Amon Tobin : Recorded Live     CD
Emiliana Torrini - Fisherman's Woman     CD
Emiliana Torrini - Me And Armini     CD
Emiliana Torrini - Tookah     CD / LP
Trespassers William - Different Stars     CD
Treva Whateva - Music's Made Of Memories     CD
Andreya Triana - Lost Where I Belong     CD
Tricky - Knowle West Boy     LP
Trio Mocotó - Beleza! Beleza!! Beleza!!!     CD
Trio Mocotó - Samba Rock     CD
Triosk - The Headlight Serenade - Japanese Edition     2CD
TTC - Ceci n'est pas un disque     2LP
Tuxedomoon - Cabin In The Sky     CD
Tuxedomoon - Vapour Trails     CD
Twilight Singers - Powder Burns     CD / 2LP
Ty - Upwards     CD
Tys Tys - Twisted Fingers Soft Light Blue     CD
Tzotziles - Psalms, Stories And Music     CD
The Ukrainians - Drink To My Horse!     CD
The Ukrainians - Istoriya     CD
ULVER - 1993-2003 - 1st Decade In The Machines     CD
ULVER - A Quick Fix Of Melancholy     CD EP
The Unicorns - Who Will Cut Our Hair When We're Gone?     CD
Universal Funk - Mirrors     CD
Up, Bustle & Out - Rebel Radio Master Sessions Vol. 1     CD
V-Twin - Free The Twin     CD
Mika Vainio - In The Land Of The Blind One-Eyed Is King     CD
Various Artists - 11 Fingers Records Sampler Vol. 1     CD
Various Artists - Ambsine Vol. 1     2CD
Various Artists - Arctic Circles     CD
Various Artists - Electric Gypsyland     CD / LP
Various Artists - Folk But Not Folk 2     CD
Various Artists - Folk But Not Folk!     CD
Various Artists - Friendly Selections Vol. 1 - Lucid Voices & Lazy Beats     CD
Various Artists - KeepInTime: A Live Recording     CD+DVD
Various Artists - Love Comes Shining Over The Mountains     CD
Various Artists - Luftkastellet     CD
Various Artists - Melodies & Structures Vol. 2     CD
Various Artists - Mother Tongues (100% Female Hip Hop)     CD
Various Artists - Ninja Tune XX (Part A)     2CD
Various Artists - Ninja Tune XX (Part B)     2CD
Various Artists - Not Alone     5CDBOX
Various Artists - Re(d)mixes     CD
Various Artists - Samba Soul 70!     CD
Various Artists - Screaming Masterpiece     DVD
Various Artists - Screaming Masterpiece (Original Music From The Film)     CD
Various Artists - Solesides Greatest Bumps     2CD
Various Artists - Stop Me If You Think You’ve Heard This One Before…     CD
Various Artists - Substancia 2     CD
Various Artists - The Now Sound Of Brazil     CD
Various Artists - Touch Ringtones     CD
Various Artists - Versus Rather Interesting     CD
Various Artists - Well Deep: 10 years of Big Dada Recordings     2CD / DVD
Various Artists - Whatever (Original soundtrack)     CD
Various Artists - Xen Cuts     2CD
Various Artists - You Don't Know (Ninja Cuts)     3CD
Various Artists - ZEN - A Ninja Tune Retrospective     2CD
The Veils - Nux Vomica     CD / LP
The Veils - Sun Gangs     CD / LP
The Veils - The Runaway Found     CD
Wagon Christ - Toomorrow     CD / 2LP
Scott WALKER+SUNN O))) - Soused     CD / 2LP180G
Chris Watson+Philip Jeck+BIOSPHERE+Fennesz+Mika Vainio+Hazard [BJ Nilsen]+AER - Star Switch On     CD
Chris Watson+BJ Nilsen - Storm     CD
Lise Westzynthius - Rock, You Can Fly     CD
Jack WHITE - Blunderbuss     CD / LP
Wibutee - Sweet Mental     CD
Wildbirds & Peacedrums - Rivers     2CD
Wiley - Evolve Or Be Extinct     CD
Wiley - Playtime Is Over     CD
Steven WILSON - Hand.Cannot.Erase     CD / 2LP180G / CD+DVD DELUXE / CD+BLU-RAY DELUXE
Steven WILSON - To The Bone     CD / 2LP180G / BLU-RAY AUDIO
The XX - Coexist     CD / LP180G+CD
The XX - I See You     CD / BOXSET LTD DELUXE / LP180G COLOR+CD
Susumu Yokota - Mother     CD
YouCoco - Big Now!     CD
YPPAH - Eighty One     CD / 2LP
Hector ZAZOU - Strong Currents [Sonora Portraits # 2]     CD+KNIHA
Hector ZAZOU+Sandy Dillon - 12 (Las Vegas Is Cursed)     CD
zerodB - Bongos, Bleeps & Basslines     CD
zerodB - Heavyweight Gringos     CD
Žiarislav - Tá sila je v nás     CD
Živé kvety - Sloboda     CD
Zuco 103 - Outro Lado     CD
Zuco 103 - Tales Of High Fever     CD
Zuco 103 - Whaa!     CD